opieka osób starszych z chorobami

Aby nogi sprawnie nam służyły, wcale nie musimy ich oszczędzać. Trzeba tylko pozbyć się kilku nawyków, które poważnie utrudniają pracę żyłom, i wprowadzić zwyczaje pobudzające krążenie krwi.

Osoby, które godzinami siedzą przy biurku, powinny trzymać nogi wyciągnięte do przodu: gdy staw kolanowy jest zgięty, transport krwi zostaje niemal zahamowany. Dobrym sposobem na zmęczone i obolałe nogi jest uniesienie ich do góry. Pozycja, w której stopy znajdują się 10 – 15 cm powyżej serca, przynosi natychmiastową ulgę. Warto również kilka razy w tygodniu zrobić ćwiczenia na uda, które jednocześnie pozwalają pozbyć się często wstydliwego problemu jakim jest cellulit. Obecnie coraz popularniejsze staje się rekreacyjne chodzenie z kijkami, czyli nordic walking. Taka aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, nie tylko pobudza krążenie krwi w nogach ale ogólnie wzmacnia kondycję organizmu. Dodatkowo pomaga odciążyć kręgosłup i stawy kolanowe, z którymi coraz częściej mamy problemy, zwłaszcza osoby starsze. Dużą zaletą tego sportu jest fakt, że nordic walking możemy wykonywać wspólnie z całą rodziną.

Dobre efekty daje również noszenie rajstop antyżylakowych. Wykonane są one z tkaniny masującej mięśnie przy każdym kroku, co wspomaga przepływ krwi. Dodatkowo ich ucisk na nogi zmniejsza ciśnienie w nadwerężonych żyłach. Bardzo ważne jest aby wcześnie zapobiec rozwojowi żylaków. Skuteczne są preparaty doustne, np. ze zmikronizowaną diosminą. Wzmacniają ściany żył, działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Likwidują obrzęki i zapobiegają pękaniu naczynek. Nie podejmujmy leczenia na własną rękę oraz kierujmy się zasadą Hipokratesa „przede wszystkim nie szkodzić”.

Co szkodzi nogom?

Obcisła bielizna i dżinsy; skarpetki i podkolanówki z mocnym ściągaczem

Zakładanie nogi na nogę, podwijanie nóg pod krzesło, zginanie nóg w kolanach

Gorące kąpiele, depilacja gorącym woskiem

Wysokie obcasy, ale też obuwie na płaskiej podeszwie (obcas powinien mieć 2- 3 cm), przebywanie wiele godzin w ciepłych butach w ogrzewanym pomieszczeniu

Niektóre sporty: aerobik, step, sprint tenis i squash, trening na siłowni.

o autorze

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz – stracisz życie.- A. Fredro


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www