dom seniora

Ludzie młodzi starają się nie myśleć o starości. Ta im się jednoznacznie kojarzy z przykrymi sprawami. Wiadomo, ludzie w podeszłym wieku są bardziej narażeni na choroby i cierpienie, wiąże się to z naturalnym procesem starzenia się. Mimo to nie są skazani na bezczynność i wspominanie wydarzeń sprzed dziesięcioleci. Wciąż, pomimo pewnych ograniczeń, mogą być aktywni.

Pobyt w domu seniora

Również i domy opieki, w których przebywają ludzie starsi, bywają uważane za miejsca, w których nie ma miejsca na uśmiech. Jest to mylne przeświadczenie. Człowiek – i to bez względu na wiek – najczęściej najlepiej czuje się we własnym domu. Stąd też decyzja rodziny o umieszczeniu seniora w domu opieki jest bardzo trudną decyzją. Zwłaszcza wtedy, gdy osoba starsza nie jest w pełni przekonana o takim pomyśle.

Okazuje się, że pobyt w domu seniora nie musi się sprowadzać do długich i smutnych godzin bezczynności. Wiele takich miejsc zapewnia swoim rezydentom jak największą wygodę. Poza tym personel jest kompetentny, ważne przecież, aby ludzie pracujący z ludźmi starszymi, często chorymi, nie w pełni już sprawnymi, odznaczali się empatią i cierpliwością. W renomowanych domach opieki zwraca się baczną uwagę na właściwy wybór pracowników.

Niezwykle istotne jest to, by zagwarantować pensjonariuszom możliwość kontynuowania swych pasji. To, że człowiek ma już swoje lata – zauważają pracownicy domu seniora z Opola (http://edessa.pl/) – nie oznacza, że nie jest wciąż ciekawy świata oraz innych ludzi. Nigdy też nie jest za późno na nową przyjaźń, przywiązanie czy nawet miłość.

Aktywne życie osób starszych

Wiek nie powinien być czasem stagnacji. Człowiek rozwija swoje pasje przez całe życie. Często bywa tak, że dopiero w podeszłym wieku znajduje dla siebie nowe zainteresowania. W przypadku domów opieki pomocny w tym względzie okazuje się personel. Dzięki aktywności – fizycznej, umysłowej, a także artystycznej – człowiek zachowuje wieczną młodość.

Starość na pewno nie jest łatwym okresem życia, ale przeżywając ją w przyjaznym, serdecznym otoczeniu senior wciąż się realizuje, dowodem tego jest uśmiech opromieniający jego twarz.